Giovedi '( torsdag)

Buongiorno ( Godmorgon)
Kära läsare ( cari lettori)
Hur mår ni? ( come state?) om ni frågar en person ( come stai?)
Jag mår bra ( io sto' bene)
Sover ok men vaknade jätte tidigt ( ho dormito bene pero' mi sono svegliata molto presto)
Jag började att tänka igen på det som hände på jobbet. Till slutet sa jag till mig själv att jag skulle inte låta de människorna behandla mig så dåligt och de är inte värda mina tankar. Det jag behöver nu är att känna mig frisk och stark för att kunna gå vidare i mitt liv på bästa sättet och det kommer jag inte att göra om jag blir mycket deprimerad. Det finns många positiva saker i mitt liv, min älskade man, min familj, hans familj, djur som jag älskar, kapacitet att klara mig med med lite saker.
Detta är en trygghet nu och i framtiden. Att kunna spara och klara sig att inte spendera mycket pengar ger oss chansen att leva ett bra liv ändå. Många år sedan kunde jag inte göra så men idag är jag mycket tacksam för allt jag har lärt mig.
Igår beställde jag läderhanskar till min man som julklapp, kostade 249kr men jag betalade bara 99kr och ett par till mig själv eftersom mina är trasiga. Just nu kan jag beställa bara om det gäller billiga julklappar. Jag är glad att jag går vidare med mitt projekt att vara färdig i början eller i mitten av november. Det beror på hur länge tid det tar att hitta bästa erbjudanden på allt jag behöver.
Jag ska laga mat i kväll, jag rensar frysen och det blir säkert en Caesarsallad med stäkt kassler istället kycklingen. Jag har redan provat och det funkar jätte bra.
Vad händer för er idag?
Ha en trevlig dag, buona giornata 🙂
Så trist med ditt jobb. Du är värd att må bra och bli bra behandlad ❤️
Ohh hoppas det blir bra och idag är jag ledig 😊 Ha en bra dag
Så tråkigt med ditt jobb men hälsan går först och jag hoppas allt löser sig, var rädd om dig vi har bara ett liv ❤️
Tack snälla, det är jätte trist och oväntat men som du skriver vi har bara ett liv ❤
Bra med positiva tankar det hjälper också mer än man tror. Positiva tankar stärker kroppen medan negativa drar ner inte bara humöret utan alla delar av dig.
En fråga.....funkar Nouw för dig? Jag kommer bara in via appen och kan inte göra något från datorn. Börjar fundera om det är mindator som strular. Det bara laggar när jag försöker via datorn.
Ha en fin dag 😊
Nouw strular för mig också men det går bra att använda mobilen och surfplattan. Min dator är gammal och kan inte använda den. Det är säkert Nouw och inte din dator. Tack snälla för alla d7na ord och stöd. Jag uppskatta det jätte mycket ❤Ha en fin dag
Det måste vara trist när det inte fungerar på arbetet. Då måsta man ta tag i situationen
Det är fruktansvärt jobbigt. Tyvärr finns i välden vissa människor som vill trycka ner andra människor för att då känner sig viktiga. Livet går vidare och jag är tacksam att jag känner mig ganska stark trots allt.
Ta hand om dig ❤
Tack det ska jag göra ❤