Sol, värme och frighet ( sole, caldo, liberta')

Godmorgon ( buongiorno)
kära läsare ( cari lettori)
hur mår ni? ( come state?) om ni frågar bara en person (come stai?)
ni kan svara: sto' bene grazie (jag mår bra tack)
om ni inte mår bra: purtroppo non sto' bene ( tyvärr mår jag inte bra)
Sol, värme och frighet i mina drömmar redan för ett par månader sedan. Jag drömmer att vara på en fin strand i Sardinien, bada, sola, promenera, läsa och bara vara. På grund av pandemin mitt behov av frighet är större än förut. Det har hänt så mycket i världen att jag känner att jag behöver stanna, bara koppla av och inte tänka på någonting, en lång semester helt enkelt.
I mina tänkar inkluderar jag alltid min familj i Italien. Jag hoppas att tiden går fort och att snart det blir verkligen att träffa de.
Lördag och då kan man göra vad man vill, jag vet inte om det blir fint idag men sparar inte en stor roll. Man kan inte göra så mycket ändå på grund av Corona. Jag ska baka bröd och göra degen till pizzan för imorgon. Sedan vi få se, Jag ska äntligen hitta lite extra tid för att läsa lite gratis tidningar via Readley. Det blir kul. Sedan surfar, göra kanske undersökningar och om det finns tid och vilja, läsa en ny bok (gratis böcker jag har fått) Hur mycket kan man få gratis utan att köpa! Tänk att cirka 10 år sedan visste jag inte allt det här, hur mycket har jag missat!
Vad händer för er idag?
Ha en trevlig dag, buona giornata.
Godmorgon önskar dig en fin lördag 🤗
Buongiorno fina du ☀️
Hur kom du på detta?
Jag är rädd för att köpa sånt jag inte behöver